Türkiye için Türkiye için kriz kavramı aslında pek yeni değil. Ancak bu kriz ne bize özel, ne de direkt ekonomi ile ilgili… Bu  bir “sağlık” krizi. Tüm dünya önce korona belasını yenecek sonra işe koyulacak. Türkiye avantajlarını bu yeni dönemde iyi kullanmalı.
Türk iş alemi korona krizi günlerinde, bir yandan geçmişin muhasebesini yaparken, diğer taraftan da gelecekteki yatırım planlarını gözden geçiriyor. Son dönemde video platformlarda görüştüğüm isimlerin ortak görüşü, bir an evvel salgının bitmesi ve işlerde, yatırımda tam gaz yola devam edilmesi yönünde. İşte o zaman Türkiye’yi kimsenin tutamayacağına inanç tam.

Fenix Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Mavi, “Antalya’da gayrimenkul tarafında işler pek durmuş değil. Özellikle İstanbul, Ankara ve Avrupa ülkelerinden ciddi talep alıyoruz. Bu dönemde Konyaaltı bölgesinde 200 milyon TL yatırımla büyük ölçekli karma projemizi başlattık. İnşaat aşamasına geçildi, örnek daireler hazır. Almanya’da da yatırıma bu dönemde başladık.”

Astay Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak; “Kovid-19 krizi sadece bizim ülkemizin sorunu değil, tüm dünyada her yerde aynı şiddette hissediliyor. Bu yüzden tek başına bizim iyi olmamız da yeterli değil, müşterilerimiz iyi olacak ki, bizim işlerimiz de düzelsin ve iyi olsun. Dolayısıyla öncelik bu sağlık krizinin bir an evvel bitmesinde. Sonrasında bu krizi aşarız.”

Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, “Dünya çapında işler yavaşladı. Daralma kaçınılmaz. Ancak, dünyada dolaşan büyük paralar günün sonunda bir yerlere gidecek. Artık faiz refah yaratmıyor, büyüme getirmiyor. Bu yüzden, bu paralar yatırıma gitmeli. Bu noktada da sağlanacak güven ile Türkiye, Batılı ülkelerden sermaye ve yatırım çekmeyi başaracaktır. Bizimle birlikte Hindistan, Afrika ülkeleri ve Ortadoğu’da fırsatlar çok.”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Türkiye attığı adımlarla bu krizden çok hızlı da çıkabilir, bu yaşananlar çok da uzayabilir. Krizlerde ne kadar tecrübeli olsak da, hala öngörü noktasında ciddi belirsizlik hakim. Toparlanma yıl sonunu da bulabilir, 2021’in sonlarını da. Dolayısıyla ülke olarak aynen sağlıkta olduğu gibi planlı bir stratejiyle, dış kaynakları çekecek, güveni tesis edecek bir yapıda hareket etmek gerekli. Normale dönüş süresini bu aksiyonlar belirleyecek.”

Turkcell CEO’su Murat Erkan, “Yaşanan koronavirüs krizini fırsata çevirmek mümkün. Türkiye’nin önünde müthiş fırsatlar var. Hızlı çözüme ulaşırsak, yurtdışından ciddi yatırımcı çekmeyi başarabiliriz. Önümüzdeki 6 ayı altın fırsatlar olan bir dönem olarak görüyorum.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment