Antalya’da özel sektör eliyle yapılan ada bazlı ilk kentsel dönüşüm projesi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katılımıyla tanıtıldı.

Antalya’da özel sektör eliyle yapılan ada bazlı ilk kentsel dönüşüm projesi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katılımıyla tanıtıldı. Yeşil bina konseptiyle yapılacak, kendi elektriğini üretecek ve 35 milyona mal olacak projenin 2019 Mart ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

Profesyonel yönetimi ile kaliteden asla ödün vermeyen, taahhütlerini eksiksiz, zamanında ve başarıyla tamamlayan, güvenilir yapısıyla inşaat sektöründe yüksek kalitede iş yapan bir firma olarak faaliyet gösteren Fenix Yapı, Antalya’da bir ilke imza atıyor. Muratpaşa ilçesi Zerdaliik Mahallesi Cebesoy Caddesi 1392 Sokak üzerinde 6 bin 500 metrekarelik alanda oluşturulacak proje hakkında bilgi veren Fenix

Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Mavi, Antalya halkını bugüne kadar hep özel projelerle buluşturduklarını kaydetti.

“Biz yola çıkarken bir vizyonumuz vardı” diyen Mavi, “‘Mimari kimliği olan, farklı konseptlerdeki büyük kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek.’ Bugün baktığımızda bu vizyonumuzu gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün burada hayata geçirmiş olduğumuz, şehrin özel sektör eliyle yapılan ilk ada bazlı projesi olan fenix 84’ün yapımına başlamış bulunuyoruz” dedi.

 

“Yeşil proje”

Projenin içeriği hakkında bilgi veren Eyüp Mavi, “8 bin 400 metrekarelik arazi üzerinde, 200 malikle 2 buçuk yıl süren görüşmeler neticesinde sağlanan yüzde 100 muvafakat ile çalışmalarına start veren Fenix Yapı, yıkımları tamamlanan projenin kazılarına 200 aile ile birlikte başladı. Proje, kendi elektriğini üreten konut projesi olarak da örnek bir proje olacak ve kente değer katacaktır. 253 metrekarelik havuz, çocuk oyun alanı, vitamin bar, 138 araçlık kapalı otopark, toplantı odası, fitness ve saunayı da içinde bulunduran bu 6 bloklu yapı, kentin merkezi olan Işıklar bölgesinin çehresini de yenileyerek, şehrin içinde ultra lüks bir yaşam sunacak. Projede, ahşap, cam, taş ve metal gibi doğal malzemeleri tercih edilmesi de Antalya’nın doğal dokusuna artı değer sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

“Kendi enerjisini kendisi üretecek”

Kendi elektriğini kendi üreten bir sistemin proje içinde yer aldığının altını çizen Mavi, “Böylece daire sakinlerine de ekonomik anlamda destek olmuş olacak. 17 ayrı tip daire seçeneği olan projemiz toplam 156 daireden oluşacak. Solar sistemle enerji üretip, asansör, çevre aydınlatma ve otopark gibi ortak alanlarda kullanılması daire sakinlerinin de aidatlarında ciddi tasarruf sağlayacaktır. Ayrıcalıklı lokasyon 6 bin 500 metrekarelik kapalı otoparkıyla şehir içi trafiğine de rahat bir nefes aldıracak olan projemiz, tarihi kale içine 500 metre mesafede bulunuyor. 6 bin 500 metrekare yeşil alan bulunan proje, Antalya şehir merkezinin ilk kapalı otoparklı, güvenlikli sitesi olma özelliğiyle birçok ilki barındırmaktadır. 2019 Mart ayında bitirilmesi ön görülen proje 35 milyona mal olacak” açıklamasında bulundu.

 

“Ana omurga ada bazlı kentsel dönüşüm”

Etkinlikte konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ada bazlı kentsel dönüşümün Antalya’nın olmazsa olmaz yapılaşma şartlarından biri olacağının altını çizdi.

Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm master planını yürüttüklerini hatırlatan Başkan Türel, “Nihai çalışma tamamlandı. Bazı detaylarda değişiklik yapmamız gerekti. Şuanda son şekli master planımızın veriliyor. Bu kentsel dönüşüm master planının ana omurgası ada bazlı yapılaşma olacak doğal olarak. Bugün de burada bizim de ‘mutlaka yapılmalı’ dediğimiz ada bazlı kentsel dönüşüm projesinin temeli atılıyor” dedi.

Her işin ilkinin zor olduğunu dile getiren Menderes Türel, “Ada bazlı kentsel dönüşüm bundan sonra Antalya’da çığ gibi büyüyecek. Şehrimizin farklı bölgelerinde yapılmaya başlayacak. Güzel bir örnek olacak buradaki uygulama” diye konuştu.

 

“Doğru bir iş yapıldı”

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini uygulayan bir belediye başkanı olduğunu anımsatan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu meselenin ne kadar zor olduğunu iyi biliyorum. Hak sahipleriyle uğraşmak bir gayreti gerektiriyor. Kepezaltı Santral bölgesinde yaklaşık bin 300 dönümde, 3 bin 200 hak sahibine 5 bin konut, oradaki gecekonduları dönüştürerek teslim edeceğiz. Projemiz de yüzde 99 hak sahipleriyle rızaya dayalı sürecimiz oldu. Onların bu konuda güvenlerini sağladık, başardık. İnşaat yükseldiğinde doğru bir iş yapıldığı ortaya çıkacak. Tamamlandığında ise Antalya’ya güze bir örnek olacak. 2019 Mart ayında yapımı tamamlanacak.”

Türel’in, ‘Seçimlerden önce tamamlarsan, vatandaşlarımız konforlu yuvalarına girmiş olur’ sözleri ise uzun süre alkış aldı.

Konuşmaların ardından Eyüp Mavi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin tanıtım kurdelesini kesti.

Kaynak 1 www.haberler.com

Kaynak 2 www.iha.com.tr

Kaynak 3 www.sondakika.com

Kaynak 4 www.beyazgazete.com

Kaynak 5 www.yurthaber.mynet.com

Kaynak 6 www.habersitesi.com

Kaynak 7 www.karar.com

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment